O mnie

Moje zdjęcie
Prace prezentowane na blogu są moją własnością. Bez mojej zgody proszę ich nie publikować i nie powielać. Będę jednak szczęśliwa, gdy staną się inspiracją do tworzenia nowych projektów.

środa, 29 grudnia 2010

1. BAJKOWE SPOTKANIA - WSTĘP I SŁOWNICZEK.


WSTĘP


       Zapraszam do mojej bajki, do mojego świata. 
      Od kiedy zdałam sobie sprawę, że nie wszystko jest takie, jak mi się wydaje,  że stosunkowo łatwo mnie oszukać, próbuję obserwować w sobie postrzeganie  spraw poprzez pryzmat  zasady: "punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia".
     Dlaczego bajki... bo uważam, że właśnie one zawierają pierwiastki najstarszego przekazu odnośnie tego, co jest dobre, a co jest złe dla nas.  Są archetypem, naszym bezcennym dziedzictwem.       
    Myślę, że ta konwencja świata opartego na jasnych przesłankach będzie właściwym punktem odniesienia dla moich obserwacji.


***



SŁOWNICZEK - podaję definicje z dwóch źródeł, żeby zaprezentować subtelne różnice w odcieniu znaczeniowym niektórych definicji już na poziomie słownikowym, np. takie pojęcia, jak  dobro, zło, tolerancja.

    Język używany przez niektóre osoby, bądź grupy osób, w ogromnej mierze opiera się na manipulacji odcieniami  znaczeniowymi pojęć i w związku z tym odpowiednim zestawianiu słów - na słownej żonglerce. Momentami prowadzi to do zasadniczej zmiany znaczenia: np. czarny to jednak biały inaczej, a dalej zawiła argumentacja, aż do całkowitego ogłupienia odbiorcy. Właściwy przekaz brzmi czarny = biały, ale kto już o tym na końcu pamięta? 
     Czysty absurd, "na trzeźwo" nie do przyjęcia, a jednak nie tylko w naszym kraju skuteczny.

   Tymczasem nieustannie "upijani" jesteśmy na poziomie emocjonalnym. W mediach zła wiadomość, to najlepiej sprzedająca się wiadomość. Dodajmy do tego nieustanne manipulacje przy ustawach, zarządzeniach, rozporządzeniach, które regulują nasze funkcjonowanie w realnym świecie...itd., a rozregulowują nas na poziomie emocjonalnym. Epatowani nieustannie obrazami zła, słowami zła, różnymi zagrożeniami, plotkami, pomówieniami.... jesteśmy dobrym gruntem do zaszczepiania takich absurdów.


żonglerka słowna - ‘umiejętne, często perfidne operowanie językiem, grą słów’; wyr.rzecz., zabawa; Wracamy tu do żonglerki słownej, z której jakobinizm i bolszewizm uczyniły szkołę mistrzowską. – W. Łysiak.

epatować «celowo zadziwiać lub szokować czymś»
archetyp
1. «pierwowzór jakiejś postaci, zdarzenia, motywu»
2. «w psychoanalitycznej teorii C. G. Junga: wspólny wszystkim ludziom, dziedziczny wzorzec reagowania i postrzegania świata»


***

BAJKA – "opowiadanie o treści fantastycznej, zmyślonej lub osnutej na podaniach, legendach; baśń".

DOBRO - 1. "to, co jest oceniane jako pomyślne, pożyteczne, wartościowe; ideał moralny".

ZŁO - 1. "to, co jest niezgodne z zasadami moralności, z zasadami współżycia społecznego, co przynosi nieszczęście; przeciwieństwo dobra, ideału moralnego".

ALEGORIA -"w sztuce i literaturze: dzieło, utwór lub ich element mające poza znaczeniem dosłownym jednoznacznie określony umowny sens przenośny,będące zwykle obrazowym przedstawieniem pojęć oderwanych".

TOLERANCJA - "uznawanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, czyjegoś postępowania, różniących się od własnych; wyrozumiałość".

SZACUNEK - "cześć, poważanie, poszanowanie, uznanie".

Podaję za: Słownik języka polskiego PWN 1993


***

BAJKA – krótki, epicki utwór literacki, zawierający morał (pouczenie), może być wierszowany i żartobliwy. Morał może znajdować się na początku lub na końcu utworu albo wynikać z jego treści. Istotną cechą bajki jest alegoryczność. Bohaterami bajek mogą być ludzie, a także zwierzęta, przedmioty i zjawiska, które uosabiają typy ludzkie, cechy charakteru lub przeciwstawne poglądy i stanowiska.

DOBRO - 1. pojęcie abstrakcyjne będące przeciwieństwem zła. Jest elementarnym pojęciem moralnym, określającym pozytywną wartość wszelkich czynów i zachowań, którym zajmuje się dział filozofii zwany etyką. Pojęcie to jest analizowane także przez psychologię, socjologię, ekonomię i inne nauki społeczne.

ZŁO - 1. zło to jedna z dwóch, podstawowych wartości moralnych, przeciwieństwo dobra.

ALEGORIA - (gr. ἀλληγορία allēgoría, od ἀλληγορέω allēgoréo - "mówię w przenośni, obrazowo") – w literaturze i sztukach plastycznych podstawienie pojęć oderwanych pod obraz o znaczeniu przenośnym, symboliczny motyw, jednoznacznie określony i ustalony konwencjonalnie.
Treść alegoryczna utworu nadaje się do jednoznacznego odczytania. Na alegorii opierają się często bajki. Alegoria związana jest z obiegowymi konwencjami i stereotypami myślowymi oraz powszechną wiedzą o zjawiskach (np. lis w potocznym odczuciu kojarzy się ze sprytem). Alegorią posługiwano się najchętniej w średniowieczu i baroku.
Alegoria różni się od symbolu swoją jednoznacznością.

TOLERANCJA - (łac. tolerantia - "cierpliwa wytrwałość"; od łac. czasownika tolerare - "wytrzymywać", "znosić", "przecierpieć") - termin stosowany w socjologii, badaniach nad kulturą i religią. W sensie najbardziej ogólnym oznacza on postawę wykluczającą dyskryminację ludzi, których sposób postępowania oraz przynależność do danej grupy społecznej może podlegać dezaprobacie przez innych pozostających w większości społeczeństwa. W okresie reformacji pojęcie to było stosowane w odniesieniu do mniejszości religijnych. Obecnie termin ten obejmuje również tolerancję różnych orientacji seksualnych oraz odmiennych światopoglądów.

SZACUNEK - w sensie poważanie, uszanowanie, poszanowanie, respekt, atencja, estyma, pokłon.
Podaję za: www.pl.wikipedia.org/wiki/




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz